
Upsetting Metal Forging Machine
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Power | 3-Phase |
| Voltage | 415V |
| Weight | 500kg |
| Dimensions | 2x1x1m |
| Material | Steel |
| Upsetting Force | 100kN |
| Usage | Forging metal parts, primarily for small-to-medium sized components |
| Features | High Performance, Heavy Duty, Long Lasting, Metal Forging, Market Leading Price |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Prism Engineering has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Forged Products & Equipment in bulk from Prism Engineering at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2005
Working Days
Monday To Sunday
Payment Mode
Cash Against Delivery (CAD), Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Rajkot, Gujarat
Proprietor
Mr. Chirag G Parsana
Address
Shradhha Nagar - 1, Ram Chowk, 80 Feet Ring Road, Dhebar Road, Atika (South) Rajkot, Gujarat, 360002, India
upset forgings in Rajkot
Report incorrect details
































