
Ups Inverter By Microtek Service Center Pvt. Ltd.
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | UPS Inverter |
| Dominant Color | Beige |
| Power Rating | 700 VA |
| Input Voltage | 170-280V |
| Output Voltage | 230V |
| Battery Type | Lead Acid |
| Dimensions | L x W x H |
| Weight | 15 kg |
| Usage | Backup power for home, office, small businesses |
| Features | Intelligent Control, High Reliability, Overload Protection, Easy Service, Battery Monitoring |
Product Overview
Key Features
About Product:-
- MICRO-CONTROLLER BASED Intelligent Control Design.
- Display Indications (Status & Fault)
- CCCV Technology with Auto Trickle Mode
- Smart Overload Sense and Short Circuit Protection
- Battery State Monitoring
- Easily Serviceable
- Multi Stage Battery Charger
- Mains Input Voltage Range Selection
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, MICROTEK SERVICE CENTER PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Inverters & Ups Equipment from MICROTEK SERVICE CENTER PVT. LTD. at Trade India quality-assured services.
Business Type
Service Provider, Supplier, Trading Company
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Pune, Maharashtra
Managing Director
Mr. Anil Gupta
Address
1023/24, bhushan bhawan, 2nd floor, shukarwar peth, tilak road, Pune, Maharashtra, 411002, India
apc ups in Pune
Report incorrect details




























