
Ups For Small Office
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Dimensions | 10x12x15 inches |
| Weight | 20 lbs |
| Power | 600VA |
| Output | 230V |
| Battery | 12V |
| Material | Steel |
| Efficiency | 90% |
| Features | AVR, Pure Sine Wave, Cost Effective, Reliable Power, Space Saving, Easy to Use |
Product Overview
Key Features
A reliable, cost effective UPS system for small office is an important requirement. Genesis XM-series...
Company Details
Genesis Power Equipments Limited was incorporated in the year 1996 by a team of experts in the field of power electronics having more than 2 decades of experience.Genesis is engaged in manufacturing of Power Conditioners like, Offline UPS, online double conversion UPS, Isolation Transformers, Servo Stabilizers, IGBT based voltage stabilizers and associated power electronics devices since its inception.Genesis Power Equipments Limited has an experienced team for research & development. This team carries out studies to innovate suitable products for Power Conditioning for various applications matching to international standards.
Business Type
Exporter, Distributor, Supplier
Employee Count
200
Establishment
1996
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
29AAACG6045L1ZC
Certification
ISO 9001 -2000
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 29AAACG6045L1ZC
Bengaluru, Karnataka
Proprietor
Mr Manohar
Address
7/1, Srinivagalu, E G Pura, Vivek Nagar Post, Bengaluru, Karnataka, 560071, India
Inverters & Ups Equipment in Bengaluru
Report incorrect details



















