
High Capacity 12v 100ah Lead Acid Ups Battery With Long Life
Price: 7500 INR / Unit
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Unit
In Stock
Product Specifications
| Battery type | Lead Acid |
| Battery capacity | 12V 100Ah |
| Battery weight | 30kg |
| Battery dimensions | 330x173x240mm |
| Battery life span | 5 Years |
| Charging time | 8 Hours |
| Nominal battery voltage | 24V |
| Output wave form | Pure Sine Wave |
| Output voltage | 220V ± 7V AC |
| Output frequency | 50Hz ± 1Hz |
| Max charging current hc | 20Amp |
| Max charging current nc | 14Amp |
| Boost charging voltage | 14.4V ± 0.2V / Battery |
| Float charging voltage | 13.7V ± 0.2V / Battery |
| Battery low pre alarm | 10.8V ± 0.2V / Battery |
| Battery low cut off | 10.5V ± 0.2V / Battery |
| Harmonics distortion | <5% |
| Usage | UPS Systems |
| Warranty | 2 Years |
| Maintenance Type | Free |
| Life Span | Long life |
| Product Type | Ups Battery |
| Terminal | Steel |
| Sealed Type | Sealed |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 7-10 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
We are importer and distributor of UPS And All Type of SMF And VRLA Batteries
We have Offices located at Mumbai, Thane & Vasai. The company is mentored by Professionals with over 40 Years of experience in the Electronics Industry.
Business Type
Exporter, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Dealer
Employee Count
5
Establishment
1984
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
27AAAFE0335J1ZR
Payment Mode
Others
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAAFE0335J1ZR
Mumbai, Maharashtra
Proprietor
Mr Bhupendra Gangadas Shanghvi
Members since
3 Years
Address
2, Madhu Industrial Estate, Mogra Village, Andheri (E), Mumbai, Maharashtra, 400069, India
ups battery in Mumbai
Report incorrect details

































