
Ups Batteries
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Battery Type | Lead-acid |
| Voltage | 12V |
| Capacity | 7Ah |
| Dimensions | 151 x 65 x 95mm |
| Weight | 1.8kg |
| Terminal Type | F2 |
| Operating Temperature | 0°C to 40°C |
| Features | Long life, High capacity, Sealed design, Safety valve, Reliable power |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Cogent International Pvt Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Inverters & Ups Equipment in bulk from Cogent International Pvt Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
1998
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Indore, Madhya Pradesh
Director
Mr. Girish Bhalerao
Address
Plot No. 302, Abhishek Appartment, 9, Shankar Nagar (Saket), Indore, Madhya Pradesh, 452001, India
ups battery in Indore
Report incorrect details































