
Ss Pipes
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Stainless Steel |
| Diameter Range | 15-150 mm |
| Wall Thickness Range | 1-10 mm |
| Length Range | 6-12 m |
| Surface Finish | Polished |
| Standards | ASTM A276 |
| Usage | Plumbing, structural applications, and industrial fluid transfer. |
| Features | Durable, High Strength, Sturdy Design, Low Maintenance |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, ARDIT STEEL PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Steel Pipes & Tubes in bulk from ARDIT STEEL PVT. LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Establishment
2000
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
Bengaluru, Karnataka
Proprietor
Mr. Ravinder Ohri
Address
905, 5th Main Road, Vijay Nagar, Bengaluru, Karnataka, 560040, India
Steel Pipes & Tubes in Bengaluru
Report incorrect details




















