
Stainless Steel Pipes - Various Sizes | Cost Effective, Corrosion Resistant, Long Lasting Performance
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Stainless steel |
| Outer Diameter | 10-50 mm |
| Wall Thickness | 1-5 mm |
| Length | 500-3000 mm |
| Surface Finish | Polished |
| Grade | 304,316 |
| Usage | Industrial applications, piping systems, fluid transfer |
| Features | Corrosion resistant, Long life, Cost effective, Easy process |
Product Overview
Key Features
Features:
Easy to processed
Cost effective
Long life
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, J. P. INDUSTRIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Steel Pipes & Tubes in bulk from J. P. INDUSTRIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
Morbi, Gujarat
Proprietor
Mr Bhavesh Jadav
Address
RAJKOT HIGHWAY, NR. PITHVA CNC, OPP. VIRAT GARDEN HOTEL, Morbi, Gujarat, 363641, India
Steel Pipes & Tubes in Morbi
Report incorrect details




























