
Ss Pipes - Premium Quality Stainless Steel , Precision Engineered For Durability And Performance
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Stainless Steel |
| Grade | 304/316 |
| Outer Diameter | 6-150mm |
| Wall Thickness | 1-10mm |
| Length | 6m |
| Surface Finish | Polished |
| Usage | Plumbing, chemical processing, food & beverage industries |
| Standards | IS 1161 |
| Features | Corrosion resistant, High strength, Durable pipes, Precise dimensions, Versatile use |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, GUJARAT STEEL INDIA has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Stainless Steel Pipes in bulk from GUJARAT STEEL INDIA at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24BLVPD4368R1Z7
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24BLVPD4368R1Z7
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr. Bhagwan Singh
Address
Plot No.A/1, Ashish Industrial Estate, Opp.- Ajay Estate, Near Keval Kanta Road, Rakhial, Ahmedabad, Gujarat, 380023, India
Stainless Steel Pipes in Ahmedabad
Report incorrect details





























