
Ss Pipes - Stainless Steel Construction | Sturdy Design, Extended Durability, Low Maintenance
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Stainless Steel |
| Grade | 304/316 |
| Outer Diameter | 6-150mm |
| Wall Thickness | 1-10mm |
| Length | 6000mm |
| Surface Finish | Polished |
| Usage | Plumbing, structural applications, chemical processing equipment, and industrial machinery. |
| Standards | ASTM A270 |
| Pressure Rating | Variable |
| Features | Durable, Corrosion resistant, High strength, Low maintenance, Versatile |
Product Overview
Key Features
features:
* Sturdy construction
* Extended durability
* Low maintenance
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier
Employee Count
9
Establishment
2002
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07ADYPK4251G1Z8
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07ADYPK4251G1Z8
Delhi, Delhi
Owner
Mr. Bijul Garg
Members since
8 Years
Address
B No H-1233, Basement And Ground Floor, DSIDC Complex, Narela, Indl. Park Narela, Delhi, Delhi, 110040, India
ss pipes in Delhi
Report incorrect details










































