
Stainless Steel Pipes - Durable And Versatile | Ideal For Diverse Applications, Corrosion Resistance, Affordable Quality
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Stainless Steel |
| Grade | 304/316 |
| Diameter Range | 6-150mm |
| Wall Thickness | 1-10mm |
| Length | 6000mm |
| Surface Finish | Polished |
| Usage | Plumbing, industrial applications, structural support, and more. |
| Standards | ASTM/IS |
| Features | Corrosion resistant, High strength, Durable pipes, Easy installation, Versatile usage |
Product Overview
Key Features
Company Details
Established in the year 2007 at Vadodara (Gujarat, India), we Kaivan Engineers are a Sole Proprietorship firm engaged in manufacturing a premium quality range of Steel Pipe, Steel Tube, Steel Plates, Steel Flange, Exotic Alloy Pipe, Industrial Valves, Instrument Fittings, etc. source internationally from the most trustworthy and reliable vendors of the market and deliver these within the assured time limit
Business Type
Exporter, Importer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2007
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24APWPS4918Q2ZP
Certification
D & B
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24APWPS4918Q2ZP
Vadodara, Gujarat
C.E.O
Mr Anish Pankaj Shah
Members since
7 Years
Address
B No. 204/205, Madhav Complex, R. C. Dutt Road, Vadodara, Gujarat, 390007, India
ss pipes in Vadodara
Report incorrect details









































