
Ss Pipe End Cap - Buttweld Fitting, 12-inch Diameter | Ideal For Oil, Gas, Petrochemical & Nuclear Industries, Suitable For Direction Change
Price: 100.00 INR / Unit
(100.00 + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
500
In Stock
Product Specifications
| Tolerance | A 0.02 mm |
| Product Type | Pipe End Cap |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Round |
| Standard | ASTM A403 / ASME SA403 |
| Surface Treatment | Polished |
| Section Shape | Circular |
| Thickness | 1 mm to 8 mm |
| Color | Silver |
| Connection | Welded |
| Outer Diameter | 15 mm to 600 mm |
| Length | Customizable |
| Material Grade | SS304 / SS316 / SS202 |
| Usage | Pipe Fittings End Closure |
| Diameter | 15 mm to 600 mm |
| Application | Plumbing, Industrial, Chemical Processing, Food & Beverage |
| Rated Pressure | Up to 20 bar |
| Temperature Range | -20A C to 600A C |
| Connection Type | Butt Weld |
| Thread Type | Not Threaded |
| Coating Type | No Additional Coating |
| Flexibility | Rigid |
| Sealing Type | Metal to Metal |
| Tensile Strength | 520 MPa (min) |
| Yield Strength | 205 MPa (min) |
| Unit | 500 |
| Unit Type | Unit/Units |
| Moq | 500 |
| Price | 100.00 |
| Selling Price | 100.00 |
| Currency | INR |
| Packsize | 1 |
| Mop | 500 |
| Is Freight Charges | |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Fabricator, Producer
Employee Count
10
Establishment
1985
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
27AAGPK9639P1ZT
Certification
ISO 9001-2015,IEC CERTIFICATE,GST CERTIFICATE
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAGPK9639P1ZT
Mumbai, Maharashtra
Sub Proprietor
Mr. Rishabh Motilal Mehta
Address
Plot No. 367, S.V.P. Road, Shop No. 7, Minerva Mansion Co-op Hsg Society Ltd, Mumbai, Maharashtra, 400004, India
stainless steel end caps in Mumbai
Report incorrect details









































