
Ss Perforated Sheet - Stainless Steel, 5mm Thickness, Silver Color | Durable Steel Sheet For Industrial Applications
Price: 200 INR / Square Foot
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
100 Square Foot
In Stock
Product Specifications
| Tensile Strength | 500-750 MPa |
| Coating Type | Uncoated |
| Diameter | Hole Diameter: 0.5 mm to 20 mm |
| Corrosion Resistant | Yes |
| Hardness | 160-200 HB |
| Material Composition % | Cr: 18-20%, Ni: 8-10% (for 304 Grade) |
| Product Form | Flat Sheet |
| Heat Resistance | Yes |
| Recyclable | Yes |
| Size | Standard: 1000 mm x 2000 mm, Custom Sizes Available |
| Product Name | Stainless Steel Products |
| Steel Type | Stainless Steel |
| Steel Product Type | Steel Sheets |
| Grade | SS304 / SS316 / SS202 |
| Thickness | 0.5 mm to 5 mm |
| Shape | Other, Rectangular, Custom shapes available |
| Steel Standard | Other, ASTM A240, JIS G4304, DIN EN 10088 |
| Surface | Bright / Matte / 2B / No.4 Finish |
| Composition | Stainless Steel with Chromium and Nickel |
| Application | Other, Industrial filtration, Architectural decoration, Machine guards, Ventilation, Acoustic panels, Food processing equipment |
| Dimension (L*W*H) | 1000 mm x 2000 mm x Custom thickness |
| Weight | Varies with size and thickness (approx. 15-40 kg per sheet) |
| Color | Silver |
| Material Grade | 304, 316, 202 |
| Finish Type | Polished / Matt / Brushed |
| Usage | Screening, Filtration, Sound Absorption, Security Panels |
| Supply Ability | 10000 Per Month |
| Delivery Time | 2 Days |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SHREE OM STEEL has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Steel & Stainless Steel Products & Components in bulk from SHREE OM STEEL at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer, Fabricator, Producer
Employee Count
5
Establishment
2015
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AREPC4979K1ZD
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AREPC4979K1ZD
Mumbai, Maharashtra
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr. Sonaram
Members since
5 Years
Address
358-360, Shop No 6, Ground Floor, Sharad Building, Falakland Road, 1st Khetwadi Lane, Mumbai, Maharashtra, 400004, India
stainless steel perforated sheets in Mumbai
Report incorrect details

































