
Stainless Steel Perforated Sheets - Durable Design With Rust-resistant Properties | Versatile Applications, Easy Customization
Price: 250.00 INR / Square Foot
(250.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
100
In Stock
Product Specifications
| Recyclable | Yes |
| Tensile Strength | 515 - 620 MPa (for grade 304) |
| Product Form | Sheet |
| Color | Silver / Metallic |
| Material Composition % | Cr: 18-20%, Ni: 8-10%, C: 0.08% |
| Corrosion Resistant | Yes, Excellent |
| Size | Standard & custom sizes available |
| Heat Resistance | Yes |
| Diameter | Perforation diameter: 0.5mm - 20mm |
| Coating Type | Uncoated, Optional Powder Coat |
| Hardness | Brinell 200 HB max |
| Product Name | Stainless Steel Products |
| Steel Type | Stainless Steel |
| Steel Product Type | Steel Sheets |
| Grade | 304, 316, 202, 409 optional |
| Thickness | 0.5mm to 10mm |
| Shape | Other, Rectangular, Square, Custom Shapes |
| Steel Standard | Other, ASTM, JIS, DIN, EN |
| Surface | Polished, Matte, Brushed |
| Composition | Chromium, Nickel, Iron, Carbon |
| Application | Other |
| Dimension (L*W*H) | Customizable, Standard: 1000mm x 2000mm |
| Weight | Variable as per size & thickness |
| Material Grade | SS304, SS316, SS202 |
| Finish Type | 2B, BA, Mirror, Matte |
| Usage | Filters, Grills, Screens, Guards, Partitions |
| Supply Ability | 1000 Per Day |
| Delivery Time | 2 Days |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Price | 250.00 INR (Approx.) |
| Currency | INR |
| Mop | 100 |
| Moq | 100 |
| Color | Silver / Metallic |
| Packsize | 1 |
| Product Unit | 100 Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| Price Type | fixed |
| Stock Quantity | 500 |
| Brand Name | SHREE OM STEEL |
| Minimum Ordered Packs | 100 |
| Minimum Order Quantity | 100 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SHREE OM STEEL has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Steel & Stainless Steel Products & Components in bulk from SHREE OM STEEL at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer, Fabricator, Producer
Employee Count
5
Establishment
2015
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AREPC4979K1ZD
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AREPC4979K1ZD
Mumbai, Maharashtra
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr. Sonaram
Members since
5 Years
Address
358-360, Shop No 6, Ground Floor, Sharad Building, Falakland Road, 1st Khetwadi Lane, Mumbai, Maharashtra, 400004, India
stainless steel perforated sheets in Mumbai
Report incorrect details


































