
Solar Power System - Quality Approved Raw Materials | Rugged Durability, Corrosion Resistance, Customizable Specifications, Easy Installation
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Solar Panel |
| Panel Color | White |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Power Output | 100W |
| Voltage | 12V |
| Dimensions | 50x100cm |
| Weight | 10kg |
| Usage | Residential and commercial applications, powering small devices and lighting systems. |
| Certification | IEC 61215 |
| Features | Clean energy, Eco-friendly, Easy install, Durable, Reliable power |
Product Overview
Key Features
Judicial mix of men and technology has enabled us to offer our clients a high quality range of Solar Power System that
is manufactured by our trust-worthy vendors as per the set industry norms using quality approved raw
materials. It is available in various specifications and can be effectively
customized on specific needs of the clients within promised time frame.
Acknowledged for rugged construction, corrosion resistance, easy installation, smooth operations
and enhanced durability, this Solar Power System is highly demanded in the
market.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, GREENSO SOLAR TECHNOLOGIES P LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Solar Products & Equipment from GREENSO SOLAR TECHNOLOGIES P LTD. at Trade India quality-assured services.
Business Type
Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
18
Establishment
2011
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
New Delhi, Delhi
Marketing Head
Mr. Ankit Sheoran
Address
293, K.S. Estate, Westend Marg, Saidulajab, Saket, New Delhi, Delhi, 110030, India
Report incorrect details










































