
Solar Power System
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
In Stock
Product Specifications
| Shape | Rectangular Panel, Box-Shaped Inverter Unit |
| IP Rating | IP65 (for inverter/enclosure) |
| Insulation Material | PVC/Copper |
| Mounting Type | Rooftop, Ground, Pole Mount |
| Feature | Eco-friendly, Renewable, Low Maintenance |
| Overheating Protection | YES |
| Humidity % | 0-95% RH (non-condensing) |
| Power Factor | 0.95~0.99 |
| Connector Type | MC4, Screw Terminal |
| Operating Temperature | -20C to +60C |
| Efficiency | Up to 18-22% (panel), 90-98% (inverter) |
| Surface Finish | Anodized/Coated |
| Product Type | Solar Power System |
| Application | Residential, Commercial, Industrial Power Supply |
| Protection Level | Other, Over Voltage, Short Circuit, Reverse Polarity |
| Frequency (MHz) | 50-60 Hz |
| Rated Voltage | 220-380 V AC (depends on system) |
| Energy Consumption | Depends on Load Requirement |
| Output Type | AC/DC |
| Color | Blue, Grey, Black |
| Dimension (L*W*H) | Varies as per system sizing (example: 1640 x 992 x 35 mm per panel) |
| Weight | Varies as per system capacity (typically 40-100 kg) |
| Input Voltage | 12V/24V/48V DC (array dependent) |
| Phase | Single & Three Phase |
| Size | Customizable |
| Connection Type | Wired Connection, Terminal Block |
| Material | Polycrystalline/Monocrystalline Silicon, Metal Casing |
| No Of Poles | Single/Double Pole (as per model) |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
Company Details
Established in the year 1992, we Offcom Systems Private Limited are the Distributor/Channel Partner, Manufacturer and Trader of UPS, Vertiv UPS, Online UPS, Exide Battery, Amaron UPS Batteries, etc. We are also Service Provider of Energy Audit Service, UPS Rental Services, etc. We are a Technology Services Company. OSPL has been consistently growing with a CAGR of more than 25% over the last twenty years.
We would be currently serving more than a 2000 customers with most of the blue chip Corporates being in our customer list. We have direct operations in Delhi, Mumbai, NOIDA, Lucknow, J&K, Dehradun, Bhopal, Jaipur and Chandigarh and offer services through a team of motivated and hardworking persons. The corporate office of OSPL is at Noida- Delhi NCR where we also run an inhouse Technical Service Centre and the manufacturing works for electric peripherals. We also have a Business Associate Network spread across the country and offer services from most of the State Capitals though a team of 450 power engineers.
We are essentially a service driven company and have built a system and culture of being always focused towards customer service; our corporate slogan being "We Care" defining our commitment to customer support. We are an ISO certified company and operate through a team, more than half being technically qualified. We are all thoroughly trained and highly motivated- always striving to ensure maximum possible uptime of the critical customer applications.
Under the guidance of our mentor Mr. Anil Tikoo, we have gained a huge expertise in this domain.
Business Type
Supplier, Wholesaler
Employee Count
100
Establishment
1992
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
07AAACO0809N1ZE
Payment Mode
Cash Against Delivery (CAD), Cash Advance (CA)
Certification
ISO 9001:2000
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AAACO0809N1ZE
New Delhi, Delhi
Accepts only Domestic inquiries
marketing
Ms. Arti Kumari
Members since
13 Years
Address
C 20 B, Ground Floor, Kalka Ji, New Delhi, Delhi, 110019, India
Report incorrect details

































