
Solar Power System By Technics Electric Company
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Panel Type | Polycrystalline |
| Panel Wattage | 10-100W |
| Battery Capacity | 12V, 10Ah |
| Lamp Type | LED |
| Lamp Wattage | 5W |
| Usage | Residential lighting, off-grid power |
| Dimensions | Variable |
| Features | Easy installation, High efficiency, Low cost, Long life, Low maintenance |
Product Overview
Key Features
Features:
- Easy installation
- Excellent quality
- High efficiency
- Low power consumption
- Perfect design
- Perfect design
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Technics Electric Company has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Products & Equipment in bulk from Technics Electric Company at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
5
Establishment
1980
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Mumbai, Maharashtra
Partner
Mr. Mahesh Rasiklal Mehta
Address
Plot No. 206-A, Sardar Griha, 2nd Floor, 198, L.T. Marg, Kalbadevi Post , Opp Police Commissioner Office. Mumbai, Maharashtra, 400002, India
solar power system in Mumbai
Report incorrect details









































