
Solar Power System - 300~5000w Output, Ac 220v/110v Compatibility, Microcomputer Intelligent Control
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| AC Voltage | 220V/110V |
| Frequency | 50Hz/60Hz |
| Power Output | 300-5000W |
| Wave Shape | Modified/Pure Sine |
| Battery Capacity | 7AH-4000AH |
| Control System | Microcomputer |
| Solar Cells | Poly/Mono |
| Operating Temperature | 0-40°C |
| Usage | Off-grid power supply for homes, camping, and remote areas |
| Features | Portable power, Solar charging, Reliable backup, Versatile usage, Efficient design |
Product Overview
Key Features
Voltagei AC 220V 50Hz/AC 110V 60Hz(alternative)
Outputi 300~5000W
AC output wave shapei modified sine wave/pure sine wave
Battery capacity: 7AH~4000AH
Control system: microcomputer intelligent control charge system, prevented the sufficient/under voltage automaticallyi the overflow automatic protection function
Low warning voltagei 10.8 V (battery)
Low shutdown voltagesi 10.0 V (battery)
Other Specification:
Working/storing temperaturei 32A F - 104A F (0A C - 40A C)
Cabinet body sizei different mode different size
Solar Cells Typei Polycrystalline/monocrystalline silicon (life 20 years)
The product mainly applies ini
1) Family, Office Illuminative system, laptop, DVD.
2) Camping, Tourism, Exploration, fieldwork.
3) Ship, desert, plateau, park, and other places without electricity.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Dongguan Sunshine New Energy Technology Co., Ltd has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Products & Equipment in bulk from Dongguan Sunshine New Energy Technology Co., Ltd at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Dongguan, Guangdong
Name
Viny Chen
Address
F6, No.5, Sunrise Industyial Park, Jiangbian Rord, Qishi Town, Dongguan, Guangdong, 523000, China
solar power system in Dongguan
Report incorrect details



































