
Solar Power System - 2000va Capacity, 1600w Pure Sine Wave Output | 800ah Battery, 85% Invert Efficiency, 5152wh Daily Power Output
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Output Power | 1600W |
| Output Voltage | 220V |
| Output Frequency | 50Hz |
| Battery Voltage | 24V |
| Battery Capacity | 800AH |
| Solar Panel Power | 2000W |
| Usage | Off-grid power supply for homes and businesses |
| Invert Efficiency | 85%+ |
| Size Power Case | 495x420x720mm |
| Size Solar Cell | 4120x4040x35mm |
| Dominant Color | Gray |
| Features | Clean energy, High efficiency, Reliable power, Sustainable solution, Cost savings, Pure sine wave |
Product Overview
Key Features
Capacity : 2000VA
Output power : 1600W
Output wave : Pure sine wave
Output current : 7.2A
Precision of output voltage : 220VA 3%
Precision of output frequency : 50HZA 0.1%
False output wave of AC : Less than 3%
Dynamic response : 5%
Power element : 0.8
Overload ability : 120%,30seconds
Invert efficiency : More than 85%
Output voltage : AC110/220V
Output frequency : 50HZ
Maximum output power of solar panel : 2000W
Maximum output current of solar panel : 57.2A
Battery voltage : 24V
Battery capacity : 800AH
Best output power everyday : 5152WH
Size of solar cell : 4120mmx4040mmx35mm
Size of power case : 495mmx420mmx720mm
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Ningbo Yongjiang Shenzhou Photovoltaic Co., Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Products & Equipment in bulk from Ningbo Yongjiang Shenzhou Photovoltaic Co., Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
2004
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ningbo, Zhejiang
export sales manager
Mr. Yang Jin Sheng
Address
No.95-1, lianmeng road, lianmeng industry zone, zhuangshi street, zhenhai district, Ningbo, Zhejiang, 315201, China
solar power system in Ningbo
Report incorrect details

































