
Solar Power Pcu - 750v Maximum Input Voltage, 230v Nominal Output Voltage | High-quality Manufacturing With Single Mpp Tracker
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Maximum Input Voltage | 750V |
| Start-up Input Voltage | 140V |
| MPP Tracker | Single |
| Input Connection Type | MC4 |
| Nominal Output Voltage | 230V |
| Output Frequency | 50Hz |
| Usage | Solar power conversion and regulation for off-grid or hybrid systems |
| Features | Solar power, MPPT tracking, Reliable energy, Efficient system, Easy installation |
| Payment Terms | Others, Cash Against Delivery (CAD), Cheque |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Product Details:
Maximun Input Voltage:750 V
Start up Input Voltage:140 V
MPP Tracker:Single
Input Connection Type:MC4 3 Pairs
Nominal Output Voltage:230 V
Output Frequency:50 Hz
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Bright Led Lighting Co. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Products & Equipment in bulk from Bright Led Lighting Co. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
2015
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AAPFB1998P1ZI
Payment Mode
Cash Against Delivery (CAD), Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AAPFB1998P1ZI
Delhi, Delhi
Partner
Mr. Mohit Dhand
Address
Plot No. I-380, Sector 4, Bawana Industrial Area, Delhi, Delhi, 110039, India
solar power conditioning units in Delhi
Report incorrect details































