
Solar Power Panel - Optimum Grade Material, Cutting-edge Design | Efficient Energy Solution For Sustainable Power
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Panel Type | Polycrystalline |
| Power Output | 300-400W |
| Voltage | 36V |
| Dimensions | 1650x990mm |
| Cell Efficiency | 18-20% |
| Warranty | 25 years |
| Usage | Solar Electricity Generation for Commercial and Residential Applications |
| Features | Clean Energy, Renewable Source, Cost Savings, Eco-Friendly, High Efficiency |
| Payment Terms | Others, Cash Against Delivery (CAD), Telegraphic Transfer (T/T), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, ARYAN TRADING COMPANY has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Panels in bulk from ARYAN TRADING COMPANY at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
1981
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
19AEMPM0944F1ZD
Payment Mode
Letter of Credit (L/C)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 19AEMPM0944F1ZD
Howrah, West Bengal
Manager
Mr Vishal Maskara
Address
53/8/3, Bon Bihari Bose Road, Howrah, West Bengal, 711101, India
solar energy panel in Howrah
Report incorrect details


































