
Solar Power Panel - Superior Quality Raw Material, Advanced Manufacturing Technology | Industry Compliance Standards, Wide Range For Various Applications
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Power Output | 250W |
| Voltage | 12V |
| Dimensions | 1000x500mm |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Efficiency | 18% |
| Warranty | 25 years |
| Usage | Residential and commercial rooftop solar power generation |
| Weight | 15 kg |
| Material | Silicon |
| Temperature Coefficient | -0.3%/°C |
| Features | Clean Energy, Renewable Source, Cost Savings, Environmentally Friendly, Sustainable Power |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Salice Exim has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Panels in bulk from Salice Exim at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Distributor, Supplier
Employee Count
5
Establishment
2001
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33AFWPR0230E1ZL
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AFWPR0230E1ZL
Chennai, Tamil Nadu
MANAGER MARKETING
Mr. S. Parimala Raj
Address
Plot 26/42, 2nd Floor, Post Office Street, Chennai, Tamil Nadu, 600001, India
solar cell panel in Chennai
Report incorrect details








































