
Solar Power Pack - Advanced Solar Water Pumping System | Independent Irrigation And Drinking Water Solutions
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Power Output | 1-5kW |
| Voltage | 12V/24V |
| Dimensions | 500x400x800mm |
| Weight | 50kg |
| Material | Steel,Aluminium |
| Efficiency | 90% |
| Protection Class | IP65 |
| Usage | Independent irrigation and drinking water solutions for off-grid locations. |
| Features | Solar Power, Water Pumping, Off-grid, Irrigation, Drinking Water |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Helious Clean Energy Private Limited has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Products & Equipment in bulk from Helious Clean Energy Private Limited at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Bengaluru, Karnataka
Director
Mr. Girish
Address
Plot No. 23/5, Thimmappa Palya, 'D' Group Layout, 60 Feet Road, Srigandhakavallu, Bengaluru, Karnataka, 560091, India
solar power pack in Bengaluru
Report incorrect details








































