
Jadhav Solar Panels By Jadhav Solar & Automotives Pvt. Ltd.
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Solar Panel |
| Dominant Color | Blue |
| Power Output | 300-400W |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Efficiency | 18-20% |
| Dimensions | 1650x1000mm |
| Weight | 20-25kg |
| Warranty | 25 years |
| Certification | IEC 61215 |
| Usage | Residential and commercial rooftop applications. Remote area power. |
| Features | High efficiency, Renewable energy, Robust construction, Low consumption, Easy installation |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash Against Delivery (CAD), Cheque |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Features:
Robust construction
High efficiency
Less power consumption
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Jadhav Solar & Automotives Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Panels in bulk from Jadhav Solar & Automotives Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
GST NO
27AADCJ9532G1ZF
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AADCJ9532G1ZF
Amravati, Maharashtra
Marketing Manager
Mr. Romit Jadhav
Address
Shop No.27, Gulshan Arcade, Railway Station Square, Near Amravati Railway Station, Amravati, Maharashtra, 444602, India
Report incorrect details








































