
Green Solar Panels - Optimum Grade Material, Customized Specifications | Efficient Energy Conversion, Durable Design, Eco-friendly Solution
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Panel Type | Polycrystalline |
| Power Output | 300W |
| Voltage | 24V |
| Dimensions | 1650x990 mm |
| Cell Efficiency | 17% |
| Material | Silicon |
| Usage | Rooftop solar power generation |
| Warranty | 25 years |
| Features | Clean energy, Sustainable power, Reduced costs, Eco-friendly, High efficiency |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Cash in Advance (CID), Cheque, Telegraphic Transfer (T/T), Others |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Green Earth Renewables has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Panels in bulk from Green Earth Renewables at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Kurukshetra, Haryana
Name
Mr. Kamaldeep
Address
shop no. 155-156, sec -13, Market, Kurukshetra, Haryana, 136118, India
Report incorrect details



































