
Achariya Solar Panels
Price: 60000.00 INR
(60000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Cell Type | Mono/Poly-crystalline |
| Certifications | IEC 61215, IEC 61730, IEC 61701 |
| Operating Temperature | 40°C to +85°C |
| Wind Load | 0.65 kN/m² |
| Wind Resistance | 150km/hr |
| Seismic Test | 0.5g |
| Load Test | 250 kg/sq.m |
| Usage | Solar energy generation for various applications |
| Features | High efficiency, Durable panels, Affordable price, Easy install, Reliable power |
| Payment Terms | Cheque |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Within a certain price range free samples are available |
| Main Domestic Market | All India |
| Brand Name | Achariya Technology Pvt. Ltd |
| Moq | 1 |
| Packsize | 1 |
| Price | 60000.00 INR (Approx.) |
| Price Type | fixed |
| Mop | 1 |
| Returnable | No |
| Stock Quantity | 15 |
| Product Unit | 5 Kilowatt/Kilowatts |
| Currency | INR |
| Unit Type | Kilowatt/Kilowatts |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
High Efficiency Multi (Poly)-Crystalline (standard) or Mono Crystalline (optional)solar cells with high transmission textured to ensure high light absorption and maximizing the KWH output per unit area .
Certifications: IEC 61215. IEC 61730. IEC 61701
Working Temp. : 40c to + 85C
Wind Load : 0.65Km/m2
Mounting structures with Fixed, Manual/Auto Tracking systems. TO withstand wind speed of 150km/hr. Hot dipped galvanized, seismic test :0.5g load test ::250 kg/sq.m.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Achariya Technology Pvt. Ltd has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Solar Panels from Achariya Technology Pvt. Ltd at Trade India quality-assured services.
Business Type
Service Provider
Employee Count
6
Establishment
2008
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AAHCA4526H1ZU
Payment Mode
Cash in Advance (CID), Others
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AAHCA4526H1ZU
Hisar, Haryana
Accepts only Domestic inquiries
Project Co-ordinator
Mr. Yudhvir Kumar
Address
No 126, Fawara Chowk, Rajgarh Road, Hisar, Haryana, 125001, India
mini solar panels in Hisar
Report incorrect details







































