
Eroei Solar Panels - Monocrystalline, 1650x990 Mm, 12v/24v | High Efficiency, Robust Design, Off-grid Power Generation, 10-year Warranty
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Power Output | 100-300W |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Dimensions | 1650x990 mm |
| Voltage | 12V/24V |
| Weight | 15-25kg |
| Warranty | 10 years |
| Usage | Off-grid power generation |
| Temperature Coefficient of Power | -0.3%/°C |
| Open Circuit Voltage | 22V |
| Features | High efficiency, Robust construction, Renewable energy, Remote usage |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash Against Delivery (CAD), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Free samples are available |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Features:
Robust construction
High efficiency
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, EROEI Power Solution Private Limited has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Panels in bulk from EROEI Power Solution Private Limited at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
2012
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Bengaluru, Karnataka
Director
Mr. Karthik Raman
Address
No.59/2, 2nd Main, Sampige Layout, Bengaluru, Karnataka, 560079, India
Report incorrect details



































