
Agaram Solar Panels
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Solar Panel |
| Dominant Color | Blue |
| Power Output | 250-350W |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Dimensions | 1650x1000mm |
| Weight | 20-25kg |
| Efficiency | 18-20% |
| Temperature Coefficient | -0.3%/°C |
| Warranty | 25 years |
| Usage | Remote area power supply, renewable energy source for various applications. |
| Features | Renewable energy, High efficiency, Robust design, Low consumption, Easy installation |
Product Overview
Key Features
Features:
Robust construction
High efficiency
Less power consumption
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Agaram Universe has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Panels in bulk from Agaram Universe at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Supplier, Trading Company
Employee Count
5
Establishment
2003
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Madurai, Tamil Nadu
Proprietor
Mr. M Abdul Azees
Address
No. 355/1, Kannapiran Complex, Ayyavoo Thevar Nagar, Madurai, Tamil Nadu, 625020, India
Report incorrect details





































