
Lakhdatar Solar Panels
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Solar Panel |
| Dominant Color | Blue |
| Power Output | 300W-400W |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Efficiency | 18-20% |
| Dimensions | 1.6m x 1m |
| Weight | 20kg |
| Warranty | 25 years |
| Certification | IEC 61215 |
| Usage | Residential and commercial power generation in Rewari, Haryana, India. |
| Features | Clean energy, Solar power, Cost savings, Eco-friendly, Renewable, Sustainable |
| Payment Terms | Cheque, Days after Acceptance (DA), Delivery Point (DP) |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Lakhdatar Cooling Point & Solar System has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Panels in bulk from Lakhdatar Cooling Point & Solar System at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Rewari, Haryana
Proprietor
Mr Pardeep Kumar
Address
Kund Bus Stand, Narnaul - Rewari Road, Tehsil & District Rewari, Near Shree Shyam Mandir, Rewari, Haryana, 123101, India
Report incorrect details































