
Shailesh Solar Panels
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Solar Panel |
| Dominant Color | Blue |
| Power Output | 300-400W |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Dimensions | 1650x1000mm |
| Weight | 20-25kg |
| Efficiency | 18-20% |
| Warranty | 25 years |
| Certification | IEC 61215 |
| Usage | Rooftop installations for commercial buildings and factories to generate electricity. |
| Features | Clean energy, Reduced costs, Eco-friendly, Renewable source, High efficiency |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Shailesh Enterprises has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Panels in bulk from Shailesh Enterprises at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Pune, Maharashtra
Proprietor
Mr. Shailesh
Address
No. 572/30, Prabhakar, Srinivas society, bhoiiali bhor, Pune, Maharashtra, 412206, India
solar cell panel in Pune
Report incorrect details

































