
Platinum Solar Panels - Superior Grade Material, Advanced Technology | Long Service Life, Easy Installation, Excellent Performance
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Solar Panel |
| Dominant Color | Blue |
| Power Output | 300W |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Dimensions | 1650x990mm |
| Open Circuit Voltage | 37.8V |
| Short Circuit Current | 8.3A |
| Temperature Coefficient of Pmax | -0.3%/°C |
| Usage | Residential and commercial solar power generation |
| Warranty | 25 years |
| Features | High efficiency, Long lifespan, Easy install, Reliable power, Low maintenance |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Platinum Technology Solutions has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Panels in bulk from Platinum Technology Solutions at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Employee Count
2
Establishment
2012
GST NO
24EDPPS3666Q1ZF
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24EDPPS3666Q1ZF
Vadodara, Gujarat
Director
Mr. Mohammed Ayub Sopariwala
Address
GF/7, THE MEMORIAL EDUCATION TRUST BUILDING, UGHADPADA'S LANE, LADWADA, Vadodara, Gujarat, 390117, India
Report incorrect details









































