
Solar Panels - Monocrystalline Cells, 571x545x35mm Dimensions, 10w To 50w Power Output | High Efficiency, Durable Tempered Glass, Excellent Anti-aging Eva
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Solar Panel |
| Dominant Color | Blue |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Dimensions | 571x545x35mm |
| Weight | 4.0kg |
| Power Output | 10-50W |
| Max System Voltage | 600V |
| Usage | Rooftop systems, PV stations, telecom, marine applications |
| Features | High efficiency, Durable design, Reliable power, Easy install, Wide usage |
Product Overview
Key Features
Solar cell:monocrystalline solar cell
No. of cells and connections: 36=4*9pcs
Dimension: *571*545*35mm
Weight: 4.0kg
Electrical Characteristics
BCT10WBCT20WBCT30WBCT40WBCT50W
Pm10W20W30W40W50W
Vmp17.0V17.2V17.2V17.2V17.2V
Imp0.58A1.16A1.74A2.32A2.91A
Voc21.6V21.6V21.6V21.6V21.6V
Isc0.68A1.31A1.93A2.57A3.230A
Power tolerance: A 3%
Operating temperature: -40A c+85A c
Maximum system voltage 600V
standard test condition: Irradiance 1000W/mA , Module temperature 25A c, AM=1.5
Applications of solar module
They are widely used in household roofing systems, PV Power Station, telecommunication / communication base station, petroleum, marine, weather, transportation, military, construction and other areas of solar energy.
Materials of solar panel
1. Solar cell------high efficiency
2. Front glass------high transmission, low iron, tempered glass.
3. EVA------excellent anti-aging EVA
4. TPT-------TPT hot seal made of flame resistance.
5. Flame------reinforced anodixed alumium flame.
6. Junction box------ high quality, with diode protection.
Operated setting of solar panel
Maximum system voltage: 600V DC
Voltage temperature coefficient: -155+-10mV/C
Current temperature coefficient: +0.06+-0.01%/C
Power temperature coefficient: -0.5+-0.05%/C
Operating temperature: -40C~+80C
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Blue Carbon Technology Inc. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Products & Equipment in bulk from Blue Carbon Technology Inc. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
2009
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Qingdao, Shandong
Name
Ms. Sharon
Address
No.18, Workshop, Service Outsourcing Innovation Center, High-Tech Industrial Zone, Qingdao, Shandong, 276800, China
Report incorrect details









































