
Solar Panel Connectors
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Model | SY-C4A |
| Insulation Material | TPE/PA |
| Rated Current | 30A |
| Rated Voltage | 1000V |
| Test Voltage | 6KV |
| Contact Material | Copper |
| Contact Resistance | 5mΩ |
| Protection Degree | IP67 |
| Safety Class | Class 2 |
| Flame Class | UL94-V0 |
| Insertion Force | 50N |
| Withdrawal Force | 50N |
| Ambient Temperature | -40~+90°C |
| Suitable Cable | 2.5~6.0mm² |
| Pin Dimensions | 3.0mm |
| Dominant Color | Black |
| Product Type | Solar Connector |
| Usage | Solar panel interconnection |
| Features | High voltage, IP67 rated, Easy connection, Durable design, Safe operation, Reliable performance |
Product Overview
Key Features
Mode:SY-C4A series
Insulation material: TPE/PA
Rated current: 30A
Rated voltage: 1000V
Test voltage:6KV(50Hz,1Min)
Contact material:copper, tin plated
Contact resistance:5mIC
Protection degree: IP67
Safety class: 2
Flame class:UL94-V0
Insertion force: a 50N
Withdrawal force:a Y50N
Ambient temperature range:-40A C~+90A C
Suitable cable: 2.5~6.0mm2 AWG14/12/10
Pin dimensions: I 3.0mm
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Dongguan SUNYO Photovoltaic CO. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Products & Equipment in bulk from Dongguan SUNYO Photovoltaic CO. LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer
Establishment
2003
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Dongguan, Guangdong
Name
Ms. Aven Zeng
Address
318#, zhen'an middle Road, shatou district, Chang'an Town, Dongguan, Guangdong, 563863, China
l connector in Dongguan
Report incorrect details






































