
Solar Panel
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Saatvik
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Solar Panel |
| Dominant Color | Blue |
| Power Output | 300W |
| Dimensions | 1650x990 mm |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Voltage | 30V |
| Weight | 18kg |
| Certification | IEC 61215 |
| Warranty | 25 years |
| Temperature Coefficient | -0.3%/°C |
| Usage | Off-grid power generation, grid-tied systems, residential and commercial applications |
| Features | Solar Power, Clean Energy, Renewable Source, High Efficiency, Low Maintenance |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Main Domestic Market | Chandigarh, Haryana, Himachal Pradesh, Punjab |
| Certifications | IEC 61215 : TUV Rheinland |
Company Details
Business Type
Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
6
Establishment
2015
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
06DCVPS0433M1ZZ
Payment Mode
Cash Against Delivery (CAD), Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06DCVPS0433M1ZZ
Ambala Cantt, Haryana
Accepts only Domestic inquiries
Name
Mr Dikshant Sharma
Address
47, Industrial Area, Ambala Cantt, Haryana, 133001, India
polycrystalline solar panel in Ambala Cantt
Report incorrect details

































