
Solar Panel
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Panel Type | Crystalline Silicon |
| Power Output | 300-400W |
| Voltage | 30V |
| Efficiency | 18-20% |
| Dimensions | 1.6-2m |
| Weight | 20-25kg |
| Usage | Generating electricity from sunlight for various applications including residential, commercial and utility-scale solar power systems. |
| Features | Renewable Energy, Sustainable Power, Clean Energy, Solar Power, Reduced Costs |
| GSTIN | 0% |
Company Details
VIN POWER ENG SYSTEMS, Established in 2011 at Hyderabad in Telangana, is a leading service provider of Solar Panels in India. VIN POWER ENG SYSTEMS is one of Trade India's verified and trusted names for listed services. With extensive experience in the field of Solar Panels, VIN POWER ENG SYSTEMS has made a reputed name for itself in the market with satisfactory Solar Panel, etc.
Focusing on a customer-centric approach, VIN POWER ENG SYSTEMS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Solar Panels from VIN POWER ENG SYSTEMS at Trade India quality-assured services.
Focusing on a customer-centric approach, VIN POWER ENG SYSTEMS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Solar Panels from VIN POWER ENG SYSTEMS at Trade India quality-assured services.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
50
Establishment
2011
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Hyderabad, Telangana
Managing Partner
Mr. B.vishnu Vardhan Rao
Address
Fl.No. 222 & 223 Padmavati Plaza, KPHB Colony, Hyderabad, Telangana, 500072, India
Report incorrect details



























