
Solar Panel
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Power Output | 300W |
| Voltage | 24V |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Dimensions | 1650x990mm |
| Weight | 20kg |
| Efficiency | 18% |
| Temperature Coefficient | -0.3%/°C |
| Certification | IEC 61215 |
| Usage | Commercial & residential power generation |
| Features | High efficiency, Durable design, Weather resistant, Long lifespan, Cost effective |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SRI VIGNESWARA ENGINEERS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Panels in bulk from SRI VIGNESWARA ENGINEERS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Supplier, Trading Company
Employee Count
5
Establishment
2011
Working Days
Monday To Sunday
Certification
ISO 9001
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Hyderabad, Telangana
Head SCM
Mr. Prattipati
Address
Flat No.-102, Plot No.-1619, Shyamla Nilayam, Pragati Nagar, Hyderabad, Telangana, 500072, India
solar kit in Hyderabad
Report incorrect details























