
Solar Panel - Rugged Durability, Solar Energy Conversion With Optional Battery Support | Easy Installation, Cost-efficient Power Solution
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Power Output | 300W |
| Dimensions | 1650x990mm |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Voltage | 36V |
| Weight | 18kg |
| Warranty | 10 years |
| Usage | Powering local loads, off-grid systems |
| Certifications | IEC 61215 |
| Features | Renewable energy, Easy install, Reduced bills, Rugged build |
Product Overview
Key Features
With
the extensive knowledge and experience in this domain we are engaged
in offering Solar
Panel that
is provided with optional batteries so that the unit can provide a
meaningful amount of power to locally sourced electrical loads. The
offered
panel
collects sunlight, which is clean renewable energy, and converts it
into electricity. It is available with us in various specifications
as per the requirements of clients. Rugged build quality, ease of
installation and potentially reduced monthly electric bills are some
of the attributes of our offered Solar
Panel.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, JDSMO ENTERPRISES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Panels in bulk from JDSMO ENTERPRISES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2017
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
08FMTPS2080G1ZG
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 08FMTPS2080G1ZG
Jaipur, Rajasthan
Proprietor
Mr Suresh Kumar
Address
Plot No. 160, Maharani Farm, Gayatri Nagar-b, Durgapura, Near Hanuman Mandir, Jaipur, Rajasthan, 302018, India
solar energy panel in Jaipur
Report incorrect details







































