
Solar Panel 3 Watt - Monocrystalline Silicon, 195x185x17mm | Compact Design, Reliable Power, Easy Install, Clean Energy, Rated Voltage 6v, Max Power 3w
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Model No | 6V-3W |
| Material | Monocrystalline Silicon |
| Rated Voltage (Vmp) | 6V |
| Maximum Power (PMax) | 3W |
| Dimensions | 195x185x17mm |
| Rated Current (Imp) | 0.35A |
| Open Circuit Voltage (Voc) | 10.8V |
| Short Circuit Current (Isc) | 0.3958A |
| Maximum System Voltage | 1000V |
| Test Condition | AM1.5, 1000W/m2, 25°C |
| Usage | Small-scale power generation applications such as charging low-power devices. |
| Features | Compact design, Reliable power, Easy install, Low cost, Clean energy |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Cash on Delivery (COD), Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Delivery Time | 5 Days |
| Packaging Details | packed in boxes |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Product Details:
MaterialMonocrystalline Silicon
Weight195 x 185 x 17mm
Leveraging the skills of our qualified team of professionals, we are instrumental in offering a wide range of Solar Panel 3 Watt .
Technical Specifications:
Rated Voltage(Vmp): 6V
Maximum Power(PMax): 3W
Rated Current(Imp): 0.35
Open Circuit Voltage(Voc): 10.8V
Short Circuit Current Isc): 0.3958
Maximum System Voltage: 1000V
Model No: 6V-3W
Test Condition: AM1.5, 1000W/mi? , 25i? c
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, HVR Solar Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Panels in bulk from HVR Solar Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AADCH8145F1ZM
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AADCH8145F1ZM
Delhi, Delhi
Managing Director
Mr. Rishabh Aggarwal
Address
Unit No. 1107, Aggarwal Corporate Heights, Pitampura, Opposite Wazirpur Depot, Delhi, Delhi, 110034, India
mini solar panels in Delhi
Report incorrect details






































