
Solar Panel - Vw-10m 10w, 21.5v Open Circuit Voltage, 15% Module Efficiency, Ip65 Rated Terminal Box, Wide Operating Temperature Range -40°c To 85°c
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Solar Panel |
| Maximum Power | 10W |
| Power Tolerance | 3% |
| Open Circuit Voltage | 21.5V |
| Short Circuit Current | 0.68A |
| Module Efficiency | 15% |
| Solar Cell Efficiency | 16.8% |
| Series Fuse Rating | 15A |
| Terminal Box | IP65 |
| Maximum System Voltage | DC1000V |
| Operating Temperature | -40°C - 85°C |
| Dominant Color | Blue |
| Dimensions | Range: 30-40cm |
| Weight | Range: 1-2kg |
| Frame Material | Aluminum |
| Warranty | 1 Year |
| Certifications | IEC |
| Usage | Small-scale power generation, portable devices |
| Features | Clean energy, Compact size, Reliable power, Easy install, Cost effective, Durable design |
Product Overview
Key Features
Type Of Module : vw-10M
Maximum Power : (W) 10
Tolerance (%) : A 3%
Open Circuit Voltage (V) : 21.5
Short Circuit Current (A) : 0.68
Maximum Power Voltage (V) : 18
Maximum Power Current (A) : 0.56
Module Efficiency (%) : 15
Solar Cell Efficiency (%) : 16.8
Series Fuse Rating (A) : 15
Terminal Box : IP65
Maximum system voltage (V) : DC1000
Operating Temperature(a ) : -40a ---85a
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, v-way energy has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Products & Equipment in bulk from v-way energy at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Establishment
2008
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Huizhou, Guangdong
Name
Ms. Blair Lai
Address
Six Floor Building A, Develop Fuhua Building, NO.5 Keji Road, Technical Innovate Park, Daya Wan, Huizhou, Guangdong, 516803, China
solar kit in Huizhou
Report incorrect details



































