
Solar Battery - High-performance Energy Storage | Quality Tested, Strength & Reliability
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Solar Battery |
| Dominant Color | Green |
| Voltage | 12V |
| Capacity | 100Ah |
| Chemistry | Tubular |
| Dimensions | 500x200x250 mm |
| Weight | 30kg |
| Warranty | 36 months |
| Usage | Solar energy storage, backup power supply for home systems, off-grid applications and renewable energy setups. |
| Certifications | BIS, IEC |
| Features | Reliable power, Long lifespan, Efficient storage, Durable design, Solar compatible |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Zillion Enterprises has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Products & Equipment in bulk from Zillion Enterprises at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33AIVPG2995D1Z0
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AIVPG2995D1Z0
Chennai, Tamil Nadu
Proprietor
Mr. J. Gowthaman
Address
Plot No. 50, Door No.111, Taluk Office Road, Venkatapuram, Saidapet, Near Chinamali Court, Chennai, Tamil Nadu, 600015, India
solar panel battery in Chennai
Report incorrect details

































