
Solar Batteries
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Battery Type | Lead-acid |
| Voltage | 12V |
| Capacity | 100Ah |
| Dimensions | 350x170x200mm |
| Weight | 25kg |
| Temperature Range | -20°C to 50°C |
| Usage | Solar power systems for trucks, tractors, cars and motorcycles |
| Features | Durable, Reliable, Simple, Long life, Easy install, High efficiency |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
40
Establishment
1987
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
19AADCS8454N1ZL
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 19AADCS8454N1ZL
Kolkata, West Bengal
Managing Director
Mr. Ranajit Sinha
Address
AD-182, Rabindra Pally, P.O. Prafulla Kanan, Kestopur, Kolkata, West Bengal, 700010, India
solar battery in Kolkata
Report incorrect details































