
Solar Batteries
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Battery Type | Tubular |
| Voltage | 12V |
| Capacity | 100Ah |
| Chemistry | Lead-acid |
| Dimensions | 500x220x240 mm |
| Weight | 35kg |
| Usage | Solar inverters, street lights |
| Features | Long life, High efficiency, Eco-friendly, Durable, Rechargeable, Low discharge |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, M K INDUSTRIES INDIA has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Products & Equipment in bulk from M K INDUSTRIES INDIA at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
1984
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
03AAHHG8248K1Z2
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 03AAHHG8248K1Z2
Dera Bassi, Punjab
Operation Manager
Gautam Dhawan
Address
Derabassi Dera Bassi, Punjab, India
Report incorrect details































