
Solar Batteries By Firefly Batteries Pvt. Ltd.
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Solar Battery |
| Dominant Color | Gray |
| Capacity | 100Ah |
| Voltage | 12V |
| Chemistry | Lead-acid |
| Dimensions | 175x170x340mm |
| Weight | 35kg |
| Warranty | 2 years |
| Usage | Off-grid solar power systems, backup power for homes and businesses, remote area power supply |
| Features | Reliable power, Long lifespan, Solar energy storage, Cost effective, High capacity |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, FIREFLY BATTERIES PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Products & Equipment in bulk from FIREFLY BATTERIES PVT. LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Bopal, Gujarat
Managing Director
Mr. Jinal Shah
Address
199, Neelkanth Bungalows, B/h DPS School, Bopal, Gujarat, 380058, India
solar battery in Bopal
Report incorrect details








































