
Solar Based Air Condition
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Color | White |
| Power Source | Solar |
| Cooling Capacity | 1.5kW |
| Refrigerant | R410A |
| Dimensions | 800x600x400 mm |
| Weight | 50kg |
| Usage | Residential and commercial cooling |
| Warranty | 1 Year |
| Safety Compliance | IEC 60335 |
| Features | Solar powered, Energy efficient, Long lifespan, Easy install, Quiet operation, Durable design, Comfortable climate |
Product Overview
Key Features
a Provided with advantages of long service life, durable usage, and smooth running, the compressor operates in low-load. Service life is long.
a Healthy, comfortable, with constant temperature, air-conditioner disease will be kept away.
a Without frequency conversion, but air-conditioner is better than which is provided with frequency conversion. Frequency conversion ones begin to save energy after set temperature is reached. Solar air-conditioner enters the best status after starting, and achieves the same effect as traditional air-conditioners with less power consumption.
a Ultra-luxurious design decorates your wonderful life. Aluminum alloy and wire drawing chromatic metal plate are applied in air-conditioner panel to ornament your house.
a Automatic open-close dust-proof air outlet
a Installation is convenient. It can be installed just as traditional air-conditioner.
a solar air-conditioner is provided with strong adaptability, and exceeds national standards. It can be applied in various environments of ultra high temperature of ultra low temperature.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Neety Euro Asia Solar Energy (NEASE) has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Air Conditioner in bulk from Neety Euro Asia Solar Energy (NEASE) at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
2010
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AAHFN8684J1ZP
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAHFN8684J1ZP
Gandhinagar, Gujarat
Director
Mr. Falgun Bhatt
Address
B/4/1, GIDC Electronics Estate, Sector-25, Gandhinagar, Gujarat, 382024, India
hybrid solar air conditioner in Gandhinagar
Report incorrect details







































