
Solar Air Cooler - 12 Litres Water Tank Capacity, 8 To 12 Hour Runtime, Multi-directional Wheels, Mosquito Net & Dust Filter
Price: 9500.00 INR / Piece
(9500.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Solar Panel | 12V 100W |
| Inverter | 12V 1000W |
| Battery | 12V 100Ah |
| Air Cooler | Symphony DiET 12T |
| Water Tank Capacity | 12 Litres |
| Dimensions | NA |
| Weight | NA |
| Features | Solar Powered, Energy Efficient, Remote Control, Water Tank Capacity, 3 Speed Control, Multi Directional Wheels, Mosquito Net, Dust Filter |
| Brand Name | GO Renewable Technology |
| Currency | INR |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Price | 9500.00 INR (Approx.) |
| Price Type | fixed |
| Moq | 1 |
| Mop | 1 |
| Stock Quantity | 10 |
| Returnable | No |
| Packsize | 1 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
With Solar Panels, Inverter, Battery back up and symphony DiET 12T Air Cooler.
The System is able to run from 8 to 12 hours.
Key Features
12 Litres Water Tank Capacity
3 Speed Control
Multi Directional Wheels
Mosquito Net / Dust Filter
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, GO Renewable Technology has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Air Cooler from GO Renewable Technology at Trade India quality-assured services.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier
Establishment
2012
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr. Ajit C. Gor
Address
214, Devpath Complex, Behind Lal Bungalow, Off C G road, Navrangpura, Ahmedabad, Gujarat, 380009, India
solar air cooler in Ahmedabad
Report incorrect details






































