
Solar Air Conditioning - Premium Grade Raw Material, State Of The Art Techniques, Energy Efficient Technology
Price: 55000.00 INR
(55000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Power Source | Solar panels |
| Cooling Capacity | 1.5 kW |
| Refrigerant | R410A |
| Dimensions | 100x70x50 cm |
| Weight | 50kg |
| Material | Steel and aluminum |
| Usage | Space cooling using solar energy |
| Voltage | 24V |
| Warranty | 1 year |
| Features | Solar powered, Energy saving, Eco-friendly, Reduced costs, Efficient cooling |
| Packsize | 1 |
| Price Type | fixed |
| Unit Type | Unit/Units |
| Stock Quantity | 5 |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Moq | 1 |
| Returnable | No |
| Currency | INR |
| Mop | 1 |
| Price | 55000.00 INR (Approx.) |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Gwaves Energy Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Products & Equipment in bulk from Gwaves Energy Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Establishment
2013
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Chennai, Tamil Nadu
Sales Manager
Mr Mahadevan
Address
Periyar Nagar, Tharamani Railway Station, OMR, Chennai, Tamil Nadu, 600113, India
solar air conditioners in Chennai
Report incorrect details































