
Soil Thermometer (5 Cm) - Stainless Steel Probe, 5 Cm Depth, Yellow & Silver, Analog Display , Long-lasting, Rust & Corrosion Resistant
Price: 354.00 INR / Unit
(300.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
354.00 INR / Unit
Weight :
500.00 Gram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
-1+
Product Specifications
| Color | Yellow & Silver |
| Usage | Laboratory |
| Material | Metal & Plastic |
| Power Supply | Battery |
| Product Type | Soil Thermometer (5 Cm) |
| Display Type | Analog Only |
| FOB Port | 1 |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 1000 Per Week |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Available | No |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | Box. |
| Main Domestic Market | All India |
| Product Unit | 100 Unit/Units |
| Currency | INR |
| Pkg Box Length | 7.80 cm |
| Stock Quantity | 11 |
| Shipping Type | free |
| GSTIN | 18% |
| Pkg Box Breadth | 15.00 cm |
| Price Type | fixed |
| Price | 300.00 INR (Approx.) |
| MRP | 354.00 INR |
| Pkg Box Height | 15.00 cm |
| Moq | 100 |
| Mop | 1 |
| Brand Name | ANA BIOENERGY |
| Packsize | 1 |
| Weight | 500.00 Gram |
| Returnable | No |
| Unit Type | Unit/Units |
| Color | Yellow & Silver |
| Minimum Order Quantity | 100 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Product Overview
Key Features
**Description and Uses of the Soil Thermometer (5 cm)**
The **temperature of the soil at a depth of 5 centimeters** can be measured with a specialized thermometer called a **Soil Thermometer (5 cm)**. It is commonly used to monitor **soil temperature variations** and assist in making well-informed decisions regarding **planting, irrigation, and soil management** in **agriculture, horticulture, gardening, environmental monitoring, and scientific research**.
---
### Important Features:
Long-lasting performance is ensured by the stainless steel probe's durability and resistance to rust and corrosion.
The probe length of 5 cm is specifically intended to monitor the temperature of the **surface soil** at a depth of **5 centimeters**.
Quality : Optimum
Grade : Premium
Condition : New
Durability : Long Lasting
The **temperature of the soil at a depth of 5 centimeters** can be measured with a specialized thermometer called a **Soil Thermometer (5 cm)**. It is commonly used to monitor **soil temperature variations** and assist in making well-informed decisions regarding **planting, irrigation, and soil management** in **agriculture, horticulture, gardening, environmental monitoring, and scientific research**.
---
### Important Features:
Long-lasting performance is ensured by the stainless steel probe's durability and resistance to rust and corrosion.
The probe length of 5 cm is specifically intended to monitor the temperature of the **surface soil** at a depth of **5 centimeters**.
Quality : Optimum
Grade : Premium
Condition : New
Durability : Long Lasting
Company Details
AASHVI BIOTECH PVT LTD, Established in 2025 at Kurukshetra in Haryana, is a leading Supplier of Measuring Tools & Equipment in India. AASHVI BIOTECH PVT LTD is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading Soil Thermometer (5 Cm), AASHVI BIOTECH PVT LTD has made a reputed name for itself in the market with high-quality Atterbergs Limit Meter, Battery Hydrometer, Brix Meter, etc.
Focusing on a customer-centric approach, AASHVI BIOTECH PVT LTD has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Measuring Tools & Equipment in bulk from AASHVI BIOTECH PVT LTD at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, AASHVI BIOTECH PVT LTD has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Measuring Tools & Equipment in bulk from AASHVI BIOTECH PVT LTD at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier
Employee Count
7
Establishment
2025
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
06ABACA8218L1ZL
Payment Mode
Others
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06ABACA8218L1ZL
Kurukshetra, Haryana
seller
Aashvibiotechpvtltd Company
Address
Near Namdev Mandir, Parvati Vihar, Thanesar Town, Kurukshetra, Haryana, 136118, India
Report incorrect details

































