
Soil Testing Kit - Premium Quality Lab Grade Materials | Accurate Ph Analysis, Nutrient Detection, User-friendly Design
Price: 129800.00 INR
(110000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
210000.00 INR / Piece
Weight :
4.30 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
-1+
Product Specifications
| Machine Type | Manual Kit |
| Operating Temperature | Ambient |
| Feeding System | Manual Sample Addition |
| Automation Grade | Manual |
| Noise Level | Silent |
| Color | Blue |
| Power Source | Not Required / Manual |
| Product Type | Soil Testing Kit |
| Material | Other, Plastic, Glass, Chemical Reagents |
| Type | Other, Laboratory/Field Kit |
| Product Shape | Other, Rectangular Case |
| Computerized | No |
| Automatic | No |
| Control System | Manual |
| Installation Type | Other, Portable / Handheld |
| Voltage | Not Required |
| Power | Not Required |
| Dimension (L*W*H) | Compact (Approx. 30 x 25 x 10 cm) |
| Raw Material | Other, Plastic Case, Standard Chemicals |
| Feature | Other, Field and Laboratory Use |
| Supply Ability | 1 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| GSTIN | 18% |
| Shipping Type | order_percent |
| Pkg Box Height | 24.00 cm |
| Brand Name | IKON |
| Stock Quantity | 10 |
| Packsize | 1 |
| Weight | 4.30 Kilogram |
| Shipping Rate | 2.00 |
| Pkg Box Breadth | 20.00 cm |
| Max Quantity | 10 |
| Pkg Box Length | 16.00 cm |
| Currency | INR |
| Price | 110000.00 INR (Approx.) |
| Color | Blue |
| Returnable | No |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Mop | 1 |
| MRP | 210000.00 INR |
| Moq | 1 |
| Price Type | fixed |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Min Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Company Details
IKON INSTRUMENTS, Established in 2006 at Delhi in Delhi, is a leading Manufacturer,Supplier of Food Processing Machinery in India. IKON INSTRUMENTS is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading Soil Testing Kit, IKON INSTRUMENTS has made a reputed name for itself in the market with high-quality Agate Mortar Pestle, Aloe Vera Gel Extraction Machine, Apple, Pineapple and Carrot Juicer, etc.
Focusing on a customer-centric approach, IKON INSTRUMENTS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Food Processing Machinery in bulk from IKON INSTRUMENTS at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, IKON INSTRUMENTS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Food Processing Machinery in bulk from IKON INSTRUMENTS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
5
Establishment
2006
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
07CJRPS9901E1ZP
Payment Mode
Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque
Certification
ISO 9001 : 2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07CJRPS9901E1ZP
Delhi, Delhi
Proprietor
Mrs Nidhi Sharma
Members since
19 Years
Address
Registered Office :- C-241, Jhilmil Colony, Delhi, Delhi, 110095, India
soil test kits in Delhi
Report incorrect details































