
Soil Testing Equipment
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Soil Tester |
| Dominant Color | Blue |
| Capacity | 100 kN |
| Accuracy | ±1% |
| Dimensions | 500x300x800 mm |
| Weight | 50 kg |
| Material | Steel |
| Power | 220V |
| Usage | Laboratory soil testing,compressive strength measurement of soil samples |
| Standards | ASTM D1633 |
| Features | Soil analysis, Strength testing, Accurate results, Easy operation, Durable design |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, JAI BAJRANG HYDRAULIC has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Testing & Measuring Equipment in bulk from JAI BAJRANG HYDRAULIC at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
2010
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AYGPK1036Q1Z5
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AYGPK1036Q1Z5
New Delhi, Delhi
Director
Mr. Ravinder Kumar
Address
38/A, GROUND FLOOR, GALI NO 4, ANAND PARBAT INDL AREA, New Delhi, Delhi, 110005, India
Report incorrect details






























