
Soil Testing Cbr Machine
Price: 50000.00 INR / Piece
(50000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Model | CBR-100 |
| Material | Steel |
| Dimensions | 500x400x800mm |
| Load Capacity | 100 kN |
| Power Supply | 220V AC |
| Accuracy | +/-1% |
| Usage | Laboratory soil testing, CBR value determination for pavement design. Compaction characteristics determination. |
| Weight | 150 kg |
| Features | Soil testing, CBR analysis, Accurate results, Efficient testing, Easy operation, Durable design |
| Response Time | Instantaneous |
| Test Range | 0-50 kN |
| Measuring Range | 0-50 kN |
| Temperature | 5C to 40C |
| Interface Type | Mechanical dial / digital display (model-dependent) |
| Port Size | Standard 50 mm cylinder |
| Display Type | Analog or Digital Force Gauge |
| Specimen Size | 150 mm diameter x 175 mm height (standard) |
| Operating Voltage | 220-240 V |
| Mounting Type | Table top |
| Max Height | Approx. 1.0 meter |
| Application | Determination of California Bearing Ratio (CBR) of soil |
| Resolution | 0.01 kN |
| Automation Grade | Manual / Semi-automatic |
| Frequency | 50 Hz |
| Humidity | Up to 95% RH, non-condensing |
| Hardness | Heavy-duty steel construction |
| Number of Specimens | Single specimen at a time |
| Capacity | 50 kN (5,000 kg) |
| Machine Weight | Approx. 90-120 kg |
| Test Speed | 1.25 mm/min (Standard) |
| Test Width | 50 mm - 70 mm |
| Test Stroke | Up to 100 mm |
| Control Mode | Manual with Mechanical Jack or Motorised with Electric Motor |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 5-7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Currency | INR |
| Product Unit | 4 Piece/Pieces |
| Stock Quantity | 45 |
| Price Type | fixed |
| Price | 50000.00 INR (Approx.) |
| Packsize | 1 |
| Returnable | No |
| Mop | 1 |
| Brand Name | V.K.SCIENTIFIC INSTRUMENTS |
| Moq | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, V.K.SCIENTIFIC INSTRUMENTS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Testing & Measuring Equipment in bulk from V.K.SCIENTIFIC INSTRUMENTS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2012
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07CGFPK5961D1ZE
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD
Certification
ISO CERTIFICATE
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07CGFPK5961D1ZE
Delhi, Delhi
General Manager
Mr Virendra
Address
Khasra No.12/26, Gali No. 11/5, Railway Station Road, Samaypur, Near Shakti Test House, Delhi, Delhi, 110042, India
soil testing equipment in Delhi
Report incorrect details

































