




Soil Tensiometer - Application: Industrial
Price: 11623.00 INR / Piece
(9850.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
11623.00 INR / Piece
Weight :
1.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Classification | Soil moisture meter |
| Capacity | 0 to -100 kPa Pcs/min |
| Data Capacity | determined by its data logger |
| Weight | 500 Grams (g) |
| Dimension (L*W*H) | 23.5 x 17.5 x 49.0 Centimeter (cm) |
| Voltage | 220 Volt (v) |
| Temperature Range | 0 to 60 C Celsius (oC) |
| Theory | Temperature Sensor |
| Color | Silver |
| Power Supply | Not required |
| Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Usage | manual tensiometers feature a porous ceramic cup on the end of a tube, with the overall length determining the depth at which it can measure soil water tension. |
| Operate Method | Mannually |
| Product Type | Soil Tensiometer |
| Alarm | NA |
| Type | Other |
| Display Type | LED |
| Memory | 1 Kilobyte (KB) |
| Size | Standard |
| Resolution | 0.1 mm |
| Battery | NA |
| GPS | No |
| Net Weight | 500 Grams (g) |
| Standby Time | 1 Minutes |
| Interface | Other |
| Measuring Range | 0 to 60 C Celsius (oC) |
| Includes | Battery, User Manual |
| FOB Port | ROORKEE |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 10 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | No |
| Sample Policy | Free samples available with shipping and taxes paid by the buyer |
| Packaging Details | CORRUGATED SHEETCORRUGATED BOX WOODEN BOX |
| Main Export Market(s) | Asia, Australia, Central America, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa |
| Main Domestic Market | Haryana, Himachal Pradesh, Jammu and Kashmir, Madhya Pradesh, Maharashtra, Nagaland, Rajasthan, Sikkim, South India, Central India, West India, North India, East India, Gujarat, Karnataka, Kerala, Lakshadweep, Mizoram, Meghalaya, Manipur, Andhra Pradesh, Bihar, All India, Chandigarh, Daman and Diu, Goa, Jharkhand, Odisha, Punjab, Assam, Delhi, Dadra and Nagar Haveli, Andaman and Nicobar Islands, Arunachal Pradesh, Chhattisgarh, Tamil Nadu, Telangana, Tripura, Pondicherry, Uttar Pradesh, Uttarakhand, West Bengal |
| Certifications | ISO certificationMSME certificationGEM certificationIEC certification |
| Packsize | 1 |
| Pkg Box Breadth | 17.50 cm |
| Color | Silver |
| Currency | INR |
| Pkg Box Height | 49.01 cm |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Brand Name | LEW |
| Stock Quantity | 100 |
| Price | 9850.00 INR (Approx.) |
| GSTIN | 18% |
| Weight | 1.00 Kilogram |
| Moq | 1 |
| MRP | 11623.00 INR |
| Shipping Type | actual |
| Pkg Box Length | 23.50 cm |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Mop | 1 |
| Returnable | No |
| Price Type | fixed |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Company Details
Mfg & Supp of: Soil, Cement and Concrete Testing Equipment, Survey, Drawing, Hydrological, Metrological, Geological, Scientific Instruments (All type of Water Current Meters)
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
15
Establishment
2003
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
05BFDPD7978H1Z9
Payment Mode
Cash on Delivery (COD)
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 05BFDPD7978H1Z9
Roorkee, Uttarakhand
Proprietor
Mr. Parveen
Members since
10 Years
Address
Plot No- 172, Maktoolpuri, Near Ram Nagar Chowk, Roorkee, Uttarakhand, 247667, India
tensiometer in Roorkee
Report incorrect details


























